Psycholog, Psychoterapeuta CBT i EMDR
Specjalista Psycholog/Terapeuta w nurcie poznawczo-behawioralnym (CBT). Terapeuta EMDR. Należy do Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Swoje umiejętności na bieżąco aktualizuje uczestnicząc w konferencjach psychologicznych oraz poznając nowe trendy w psychoterapii w dalszych krokach własnego rozwoju na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Profesjonalne i rozwijające doświadczenia zawodowe zdobyła w Instytucie Psychiatrii i Neurologii na Sobieskiego w Warszawie oraz w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (Szpital w Tworkach).
Zajmuje się leczeniem stresu, depresji, traum, PTSD, zaburzeń emocjonalnych, niskiego poczucia własnej wartości, problemów z podejmowaniem decyzji, nerwicy natręctw, zespołu lęku uogólnionego, kryzysu emocjonalnego, trudności w relacjach, kryzysu w związku, chorób psychosomatycznych, fobii, zaburzeń osobowości borderline, choroby afektywnej dwubiegunowej. We współpracy z dietetykiem pomaga w zaburzeniach odżywiania.
Swoją pracę poddaje superwizji.
Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)
– terapia EMDR ma za sobą ponad dwudziestoletnią praktykę kliniczną
– uznana za jedną z najprężniej rozwijających się współcześnie form psychoterapii (ponad 30 badań potwierdzających jej skuteczność)
– jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia i Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne jako jedna z dwóch najskuteczniejszych metod leczenia traumy, obok psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
– techniczne metoda ta polega na przywołaniu bolesnego wspomnienia, skupieniu uwagi na uczuciach i myślach, które ono powoduje i jednoczesnej, naprzemiennej stymulacji obu półkul mózgowych, najczęściej przez ruch gałek ocznych, ale w zależności od potrzeb pacjenta, mogą być tez stosowane inne bodźce sensoryczne.
Do kogo skierowana jest terapia EMDR?
EMDR to terapia dla osób, które przeżyły bolesne, traumatyczne doświadczenia i borykają się z ich psychicznymi konsekwencjami. Takie doświadczenia, ze względu na poziom stresu, który powodują, mogą prowadzić do rozregulowania układu nerwowego człowieka i niepożądanych, trudnych do kontrolowania reakcji.
Te reakcje na poziomie emocjonalnym to często uczucie bezsilności, lęk, smutek, złość, niekiedy także wstyd. Na poziomie fizjologicznym: bezsenność, drażliwość, pobudzenie bądź przeciwnie – apatia, czasami też dolegliwości zdrowotne bez wyraźnych przyczyn medycznych. W myśleniu najczęściej – intruzywne (mimowolne) wspomnienia, brak wiary w siebie, nieufność, poczucie skrzywdzenia. To tylko niektóre z możliwych symptomów przeżytej traumy.
Do ich pojawienia się może prowadzić zarówno pojedyncze, dramatyczne przeżycie, jak i wiele pomniejszych, negatywnych wydarzeń. Częste trudne doświadczenia w relacjach rodzinnych, partnerskich czy w pracy mogą mieć dla układu nerwowego podobne skutki jak jednorazowa duża trauma.
Terapia EMDR- Założenia
Terapia EMDR opiera się na założeniu, że traumatyczne doświadczenia mogą zablokować naturalny proces przetwarzania informacji przez system nerwowy. W naturalnym, adaptacyjnym procesie przetwarzania trudne doświadczenie jest bolesne, ale gdy mija jakiś czas, nabieramy dystansu i nie ma ono wpływu na nasze bieżące reakcje. Jeśli jednak takie przetwarzanie zostanie zablokowane, w naszej pamięci żywe pozostają emocje, doznania i myśli, które towarzyszyły zdarzeniu. Nie muszą być aktywne cały czas, ale gdy jakieś bieżące wydarzenie poruszy „wrażliwą strunę” (co czasem dzieje się poza świadomością), aktywują się i determinują nasze samopoczucie. W wyniku terapii EMDR pozbywamy się tych niechcianych reakcji, a przeszłe traumy stają się normalnymi wspomnieniami, bez wcześniejszego ładunku emocjonalnego i destrukcyjnego wpływu na teraźniejszość i przyszłość.
Znany lekarz: https://www.znanylekarz.pl/mariola-chmielewska-2/psycholog-psychoterapeuta/pruszkow
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/mariola-chmielewska-3a53a6175/